Test leksykalno-gramatyczny

Hej, haj, heloł!

U niektórych czas ferii, u innych czas konkursów. Dzisiaj skupiamy się na tym drugim :-) Jak dla mnie, o czym mówię głośno i wyraźnie, konkursy języka niemieckiego stawiają za dużo wymagań. Bo i język opanować trzeba, i wiedzę o Niemczech trzeba mieć. Dla mnie jest to kwestią sporną, bo ktoś języka nauczyć sie może śpiewająco, a niekoniecznie interesować się geografią, polityką, historią danego państwa, znać najważniejsze osobistości i sławne osoby pochodzące z tego kraju, od wynalazców i kompozytorów, po modelki i sportowców. A to i tak nie wyczerpuje szeroko pojętej wiedzy realioznawczej ;)
No ale... Co do konkursów, często do sprawdzenia opanowania języka pojawiają się testy leksykalno-gramatyczne. Taki teścik sprawdzi znajomość i zastosowanie różnych struktur gramatycznych, zwrotów, słownictwa, można sprawdzić przekrój ogólnej wiedzy.

Dzisiaj zamieszczam takie testy do sprawdzenia siebie lub uczniów. Oto kilka moich propozycji.

1. Bajka o Czerwonym Kapturku:

Tekst: http://www.duda.news/wissen/rotkaeppchen-kurz-und-knapp/
2. Autentyczny tekst ze strony dw.com

Tekst: http://www.dw.com/de/eine-rauschende-ballnacht-in-der-dresdner-semperoper/a-42326369


3. Kahoot
Dodatkowo na kahoot.com lub jak ktoś ma aplikację, może wyszukać ułożony przeze mnie quiz. Quizy na kahoot są o tyle fajne, że rozwiązujemy je online i mamy od razu przy każdym pytaniu informację, czy zaznaczona odpowiedź jest poprawna czy nie. I w razie czego można "zagrać" po raz drugi, żeby poprawić wynik ;-) 
Jak znaleźć ten quiz? Na stronie kahoot.com pojawia nam się blok "Ready, set, kahoot!" i klikamy "see collections". Wpisać trzeba "szprechewdeche" lub "Lücken-Text" i wyskoczy nam quiz ułożony przeze mnie - 12 fragmentów tekstu do uzupełnienia :-) 

!!! W razie czego...
Tutaj link bezpośrednio do znalezionego już użytkownika szprechewdeche, wystarczy kliknąć "play":

https://create.kahoot.it/l/#public/kahoots?filter=1&tags=Szprechewdeche


Link do gry https://play.kahoot.it/#/?quizId=a092cbb4-a436-4377-9e27-63f0ba42c2c5

 (PIN 864275). 

Także słówko na dziś:
Technologia informacyjna - die Informationstechnologie

Miłego! :-)


Wpis przeniesiony: lista słówek - grudzień (Boże Narodzenie)

Hej, haj, heloł!

Kalendarz adwentowy był? Był!
Życzenia świąteczne były? Były!!!
Lista słówek była? Nie było!

No to już jest :)

Kochani, grudniowa lista słówek przed Wami. Słówek kilka, te, które pojawiały się w naszym kalendarzu adwentowym zebrane w jednym miejscu.

Miłego!

Wpis przeniesiony: Lista słówek - listopad

Hej, haj, heloł!
Koniec listopada za pasem, a tu listy słówek jeszcze nie ma! Skandal! :)
Dlatego żeby nam żadnego tematu nie brakowało, wrzucam listopadową krótką listę słówek. Co z nimi zrobić, chyba każdy już wie :)
Uczysz? Rozdaj zainteresowanym uczniom, wykorzystaj do pasującego tematu lekcji, zrób mini-konkurs, wykorzystaj według swojego pomysłu
Uczysz się? No to nie ma na co czekać! Kilka słówek do głowy i już jesteś do przodu! :)
Temat na listopad? Święto narodowe. Było święto narodowe w październiku w Niemczech, w listopadzie w Polsce, więc znowu łączymy dwa miesiące i mamy to :D 
Listę znajdziecie tutaj:

Miłego!

Wpis przeniesiony: Lista słówek - październik

Hej, haj, heloł!
Tak jak we wrześniu, tak i dzisiaj wrzucam listę słówek, tym razem na październik.
Długo myślałam nad tematem, jaki by pasował do października... W końcu stwierdziłam, że połączę dwie okazje, i to jedną z października, drugą z listopada, ale co tam :) W październiku dzieci szaleją, gdy nadchodzi Halloween (osobiście nie przepadam za tym "świętem"). Tańce, przebierańce, psikusy, dynie i inne wampiry. Nie mój klimat, ale co kto lubi. Mnie to jakoś nie rusza. Stanowczo bardziej wolę (i wolałam jako dziecko) nasze Andrzejki. I tak oto te dwie okazje połączyłam w całość i z nimi związana jest październikowa lista słówek.
Jak i we wrześniu, listy są dwie: podstawowa i troszkę rozszerzona.
Co z nimi zrobić? Przypominam! :)
Uczysz się? To po prostu się sprawdź. Kliknij wersje podstawową. Jest jakieś nowe słówko? To się naucz! Umiesz wszystkie? Brawo! Kliknij wersję rozszerzoną. Może tu będzie coś nowego do nauki. Znasz wszystko? Jestem z Ciebie dumna :D Czekaj na listopadową listę słówek.
Uczysz w szkole, na kursie, w szkole językowej? Ściągnij listę i rozdaj uczniom! Młodzież lubi uczyć się słówek związanych z konkretnym tematem. Możesz zrobić konkurs po przykładowo 3 listach, kto najlepiej opanował słówka, tak zwanego Mistrza Słówek.
Do dzieła, Kochani!
Miłego!

Wpis przeniesiony: Lista słówek- wrzesień (jesień)

Hej, haj, heloł!
Kolejny dział, który raz na jakiś czas będzie się pojawiał na blogu, to listy słówek. W każdym miesiącu będę zamieszczać słówka, które w jakiś sposób kojarzą się z danym miesiącem. Listy będą dwie: podstawowa i ciut bardziej rozszerzona. W tej rozszerzonej będą też te prostsze słówka, żeby nie było, że jakieś słówko umknie, a po co zaglądać i szukać.
Jeśli chodzi o wrzesień, to wiadomo, początek szkoły. Ale że już każdy się wdrożył i wakacje to odległy już temat, to patrzymy do przodu. A tu jesień za pasem. Także tematyka słówek we wrześniu to JESIEŃ.
Lista słówek podstawowa:
Lista słówek troszkę rozszerzona:

Co robić z taką króciutką listą?
Jeśli uczysz się niemieckiego, nie ma na co czekać, warto się tych kilka słówek nauczyć. Znasz wszystkie z listy podstawowej? Zerknij na rozszerzoną! A jeśli znasz wszystkie z tej listy to masz dwie opcje:
a) czekasz na kolejną listę  Strzałka w prawo
b) wrzucasz w komentarzu pomysł, jakie jeszcze słowa kojarzą się z jesienią i uzupełniamy listę Radosna buźka
Jeśli to ty uczysz niemieckiego, takie listy można wydrukować i rozdać uczniom, jeśli trafi na tematykę z lekcji. Można rozdawać chętnym na zajęciach dodatkowych. Można robić na przykład co 3 albo 6 miesięcy konkurs tak zwanego "Mistrza słówek", kto lepiej opanował dane słownictwo. Podsyci to zdrową rywalizację, a i zasoby słownictwa będą większe, no i nauczyciel się wykaże aktywnością. To się chwali :)
PS. W komentarzach można wpisywać pomysły na słówka na kolejne miesiące :)
Miłego!

Lista słówek - styczeń (karnawał)

Hej, haj, heloł!

Wracamy do comiesięcznych list ze słówkami. W styczniu tematem przewodnim jest karnawał, więc nie moglo być inaczej: styczniowa lista zawiera słówka kojarzące się z karnawałem.

Listę zamieszczam w dwóch wersjach: czarno-biała (do wydruku, rozdania uczniom, pisania po niej itd.) oraz kolorowa (do wyświetlenia, zamieszczenia w prezentacji itp.)

Co można z taką listą zrobić? Przypominam :)

  • Jeśli uczysz się niemieckiego, sprawa prosta: kilka słówek i zwrotów gotowych do nauki na ciekawy temat. Nie są ułożone alfabetycznie, więc nauka nie jest nudna. Pewnie niektóre słówka znasz, jedne się nauczysz, drugie przypomnisz, powtórzyć zawsze warto :)
  • Jeśli uczysz niemieckiego innych, podziel się listą z uczniami. Czy to na kółku, czy dla zainteresowanych, czy masz akurat ten temat i dasz gotowca do nauki, czy z kilku list zrobisz konkurs "Mistrza słówek" - wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej :) 
!!! Jesteś nauczycielem i chciałbyś zrobić konkurs "Mistrza słówek" z list zamieszczanych na moim blogu - napisz, a z wybranych list (3 lub 6) wyślę konkurs na maila !!!


Listy słówek dostępne są tutaj

Także słówko na dziś:
dobrej zabawy! - viel Spaß!

Miłego!

Zusammen można więcej - voll. 5 - jesień

Hej, haj, heloł! Dzisiejszy wpis powstał w ramach projektu " Zusammen można więcej " - projektu, który tworzą germanistki z za...