Postanowienia noworoczne

Hej, haj, heloł!

Święta za nami, teraz czas spojrzeć prawdzie w oczy (czyt. czas spojrzeć na wagę). I jak to często bywa, dochodzi do nas, że przecież w tym roku miało być inaczej, miałam mniej zjeść, no ale cóż... Kto się oprze, jak taki serniczek z makowcem się uśmiecha?

I tu na scenę wkraczają postanowienia noworoczne. Idealny moment, no nie? :-) kto chociaż raz nie przechodził na dietę/rzucał palenia/prowadził zdrowszy tryb życia, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Ja też proponuję postanowienie noworoczne.

Codziennie nauczę się jednego słówka po niemiecku

albo

W styczniu nauczę się trzech słówek na każdą literę alfabetu.

Brzmi super! :-)
Ale jak to zrobić? Szukać tych słówek? Oszukać i wybrać, te co znam? Nie wiem, które mi się przydadzą... I już jest pokusa, może by jednak się nie uczyć...

I tu wkraczam ja :-) Ta-dam!!!
Dam Ci gotowca z wybranymi słowami przeze mnie - więc może Ci się niekiedy upiec i będzie luz :-) Ddam Ci listę: na każdą literę alfabetu 3 rzeczowniki i 1 czasownik.
Od Ciebie zależy, ile zdecydujesz się nauczyć.

Co z tym zrobić?

  • Jeśli się uczysz sam niemieckiego, sprawa prosta: masz listę, uczysz sie swoim tempem, na początku lutego zamieszczę taką a'la kartkówkę, żeby samemu się sprawdzić.
  • Jeśli to ty uczysz niemieckiego, możesz listę wydrukować i rozdać uczniom chętnym do podjęcia wyzwania. Możesz przekazać im adres bloga, żeby sami odnaleźli listę (uczniowie lubią spędzać czas przy komputerze, może warto to wykorzystać?). Możesz ogłosić mini-konkurs: miesiąc czasu na opanowanie wszystkich słówek, potem sprawdzenie, kto nauczył się najlepiej (dla chętnych nauczycieli taki teścik sprawdzający wyślę na maila). Możesz listę wykorzystać w każdy inny sposób, jaki Ci przyjdzie do głowy.


Lista ze słówkami dostępna jest TUTAJ:

Jeśli skorzystasz z listy, będzie mi ogromnie miło :-) warto, bo jak to często powtarzam: zawsze to parę słówek do przodu. A postanowienia noworoczne to idealny moment na zmotywowanie się :-)

Może jak nam wyjdzie w styczniu, to i w lutym stworzymy listę? Kto wie ;-)


Gdyby ktoś był zainteresowany przesłaniem listy w wersji pdf lub doc - proszę o info. Gdyby ktoś był chętny na ten mini-konkurs - również.

Także słówko na dziś:
Postanowienie noworoczne - der Neujahrvorsatz

Miłego!

PS. Zapraszam na facebook.com/szprechewdeche   -> info o nowych postach, konkursy, śmieszne obrazki na poprawę humoru ;)

I co ja robię tu

Hej, haj, heloł!

Chyba jestem Wam winna kilka słów wyjaśnień. Są osoby, które trafiły tutaj i nie znają innego adresu bloga, a ja tu piszę, że się przenosimy, że będziemy hulać, a tu zero wyjaśnień, skąd, dokąd, co i jak.
Więc ("nie zaczynamy zdania od więc" mawiała moja polonistka, po czym mówiła "a więc" :-D) prowadziłam bloga zniemieckimzapanbrat.blog.pl, na który można jeszcze zerknąć. Zamieszczam tam śmieszne historyjki, które przytrafiły mi się jako nauczycielce, pomoce dla uczących się niemieckiego i nauczycieli, listy słówek itp. Dotarła do mnie niedawno informacja, że do końca stycznia platforma będzie jeszcze działać, potem finito. Więc przeniosłam się tutaj :-) mam nadzieję, że każdy trafi, a może będzie nas więcej?
W każdym razie, tam przestaję pisać, tu zaczynam, a na stałe jestem na https://www.facebook.com/szprechewdeche/

Także słówko na dziś:


Wyjaśnienie - die Erklärung

Miłego!

Zusammen można więcej - voll. 5 - jesień

Hej, haj, heloł! Dzisiejszy wpis powstał w ramach projektu " Zusammen można więcej " - projektu, który tworzą germanistki z za...