Zabawy z literkami i wyrazami

Hej, haj, heloł!

Dzisiaj chciałam podzielić się z Wami moimi pomysłami na zabawy ze słówkami, które można wykorzystać na zajęciach zarówno z dziećmi, jak i młodzieżą, a nawet z dorosłymi! 😊

💥Bingo
Gra w bingo kojarzona jest z reguły z liczbami. Ale można stworzyć też bingo wyrazowe z jakiegoś zakresu materiału. Na przykład słówka z rozdziału o szkole: przedmioty, przybory szkolne, dni tygodnia, czynności w szkole, kolory itd. Tworzymy plansze 3x3 oraz karteczki do losowania. Jedna osoba czyta, pozostałe zaznaczają wylosowane słówko na planszy. Wygra ten, kto pierwszy będzie miał 3 pola w rzędzie pionowo, poziomo lub na ukos.


Jak można grać?
Słówka mogą być na planszy napisane po niemiecku, na karteczkach do losowania po polsku (lub na odwrót). Tak, żeby uczniowie ćwiczyli rozumienie słówek 😊
Młodszym uczniom można na planszy przedstawić słówka w formie obrazkowej, a losy czytać samemu po niemiecku😊 Można dać niemiecką planszę i czytać po niemiecku, żeby tylko odnaleźli dane słówko... Odpowiednio do poziomu.
Plansze można przygotować raz i zalaminować. Uczniowie mogą zaznaczać wylosowane słowo zmywalnym markerem lub kłaść żeton. Można też drukować do woli na zwykłych lub kolorowych kartkach i pozwolić uczniom po tym pisać.

💥Scrabble
Gra znana i lubiana - tworzymy słowa z dostępnych wylosowanych liter układając je na planszy. Słowa układamy tak, jak w krzyżówce. Każda wykorzystana litera ma wartość punktową, kto zbierze ich najwięcej - wygrywa.



💥Państwa-miasta
Możemy zagrać po niemiecku w tak zwane państwa-miasta. Oczywiście można dać różne kategorie, niekoniecznie odpowiadające polskiej wersji,

💥Wężyk
Podajemy słowa, które zaczynają się na literę, na którą poprzedni wyraz się kończy. Wyrazów nie możemy powtarzać 😊 Można zagrać w wariant podawania słówek lub podawania słówek z tłumaczeniem.

💥Spinacze
Fajna gra na słówka. Plansza ma różne słówka umieszczone naokoło. Możemy wykorzystać słowa z konkretnego zakresu lub dotychczas poznane w celu utrwalenia. Losujemy literkę, a uczniowie zaznaczają klamerkami wyrazy, które się na nią zaczynają. Wygra osoba, która będzie miała najwięcej trafień.


Jak można grać?
Można losować jedną literkę na jedną planszę. Następnie rozdać kolejną planszę i wylosować kolejną literkę. Czyli jedna literka na jedną planszę.
Można też rozdać np. 3 plansze i to na nich uczniowie zaznaczają pierwszą literkę, drugą, trzecią, czwartą i piątą. Kto ma najwięcej - wygra 😃


Młodszym polecam rozdać plansze w języku niemieckim - dzieciaczki muszą tylko odszukać słówka na daną literę. Starszym -  plansze w języku polskim i muszą główkować, na jakie litery zaczynają się te słowa po niemiecku (zdarza się, że uczeń ma słowo zaczynające się na wylosowaną literę, ale go nie odnajdzie...).



💥Tworzenie wyrazów
Znana szybka zabawa - tworzenie nowych słów z liter, które występują w jakimś długim słowie. Uczniowie zapisują swoje propozycje - kto znajdzie najwięcej, wygrywa 😃

💥Gra w "Koło Fortuny"
Odkrywanie jakiegoś hasła (słowo, zwrot, powiedzenie). Uczniowie po kolei podają propozycję litery - gdy jest, odkrywamy jej miejsce i uczeń ma prawo odgadnąć hasło. Jeśli nie, literę podaje kolejna osoba 😊 aż do odgadnięcia hasła.

💥Rebusy
Tak, rebusy w języku obcym też ćwiczą operowanie słownictwem 😊 i są ciekawą formą nauki.

Która gra podoba Wam się najbardziej? 😊 Podzielcie się swoimi uwagami.

Za tydzień - przykładowe plansze do pobrania za darmo do bingo i spinaczy.

Miłego!

Zdjęcie gry Scrabble nie jest mojego autorstwa.